23 Mayıs 2018
  • Samsun17°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara14°C
  • İzmir21°C
  • Ordu17°C
  • Sinop18°C
  • Giresun17°C
  • Amasya14°C

ACİL SERVİS'TE MESAİ SAATLERİ DEĞİŞİYOR

Sağlık Bakanı Demircan, "Uzmanlarımızın mesai saatlerini kaydırarak acillerdeki yığılmayı eritecek bir planlama yaptık. Hastaya 'sen acil değilsin yarın şu saatte gel' denilmeyecek" dedi

Acil Servis'te mesai saatleri değişiyor

04 Şubat 2018 Pazar 13:58

Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Toplantısı'nda konuşan Bakan Dr. Ahmet Demircan, "Tedavi edici sağlık hizmetlerini verirken bizim karşılaştığımız sorunlardan birincisi acillerdeki yığılmadır. İkincisi polikliniklerdir. Üçüncüsü ise yoğun bakım ihtiyacıdır" dedi.

MESAİ SAATLERİ DEĞİŞİYOR
Bakan Demircan, "Uzmanlarımızın mesai saatlerini kaydırarak, 16.00-23.00 çalıştırmak üzere, (acilde de 20.00 ile 23.00 saatleri arasında oluyor) bu yığılmayı eritmek şeklinde bir planlama yaptık. Vatandaşlarımızın akşam da acilde kendilerine bakılacak, ertelenmeyecek ve acildeki bu yığılmayı çözeceğiz. İkinci bir tedbir olarak ise sarı ve yeşil alanda müşahede altına alınan hastayı uzun uzun süre acilde bekletmeyeceğiz. Belli bir süreyle sınırlayıp derhal yukarıya, servise çıkaracağız" diye konuştu.

ÖZEL HASTANELERE TEDBİR ALIYORUZ
Acillerdeki yığılmanın bir diğer nedeninin de özel hastanelerin acile pek fazla yer ve zaman ayırmaması olduğunu söyleyen Bakan Demircan, "Tedbirler alıyoruz. Acillerde yaşanan mekandaki yetersizlik sorununu da çözmek için harekete geçtik" şeklinde konuştu. Poliklinik ihtiyaçlarına ilişkin de açıklamalarda bulunan Demircan, "Yeterli sayıda öğrencimiz var. Yıllık 11 bin civarında mezun veriyoruz. Bir kaç sene sonra bu durum pratisyen hekim açığımızı kapatacak. Uzman sayımız da inşallah 2030'lara kalmadan karşılanmış olacak" dedi. Yoğun bakım yatağı alanındaki sıkıntılara da değinen Dr. Demircan, "Hesapladığımız yatak kapasitesine ulaşmış durumundayız. Ama biz yine de ihtiyaçları gözden geçiriyoruz. İhtiyaç olan yerlerde yoğun bakım yataklarını arttıracağız" ifadelerini kullandı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.