23 Mayıs 2018
  • Samsun17°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara14°C
  • İzmir21°C
  • Ordu17°C
  • Sinop18°C
  • Giresun17°C
  • Amasya14°C

19 MAYIS'TA SÜPER MARKETLERE 'SÜPER HAREKET'

Başkan Osman Topaloğlu, katıldığı bir zincir market açılışında bir gün sonra aynı marketin 'yeni şubesinin açılışı var' denilince, aklına bakkal, kasap ve diğer küçük esnafı korumak için süper bir fikir geldi. Süpermarketlere nüfus ve mesafe şartı getirdi

19 Mayıs'ta süper marketlere 'süper hareket'

16 Haziran 2017 Cuma 09:00

Samsun'un 19 Mayıs İlçesi AK Partili Belediye Başkanı Osman Topaloğlu’nun önerisi doğrultusunda, ilçe belediye meclisinde alınan karar süper marketlere sınır getirdi. 2 bin nüfusa bir adet düşecek marketler arasındaki mesafe de 1 kilometre olacak. Süper marketler hoşlanmasa da, süper hareketten esnaf memnun. 

Samsun'un 19 Mayıs İlçesi'nde Belediye Meclisi'nin Haziran ayı oturumunda Belediye Başkanı Osman Topaloğlu'nun talebi üzerine gündeme gelen ve oy birliğiyle kabul edilen, süpermarketlerin ilçe sınırları içerisinde şube sayılarını artırmasını engelleyecek Meclis Kararı gerek ülkede gerekse de Samsun gündeminde büyük yankı uyandırdı.

İlçe genelindeki yüzlerce esnafı mutlu edecek bir karara imza attıklarını belirten Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, "19 Mayıs'ta bundan böyle süpermarketler her mahalleye, her köşe başına kolay kolay şubelerini açamayacak. Bizim belirlediğimiz kriterlere uygunsa ruhsat alabilecekler" dedi. 

İlçede süpermarket zincirlerine bağlı 10 marketin bulunduğu ve yeni market açma taleplerinin hız kesmediğini belirten Başkan Topaloğlu, yerel esnafın çıkarlarını korumak adına böyle bir adım attıklarını söyledi. Esnafın ilçede kepenk kapatmamasına rağmen bu kararı aldıklarını kaydeden Topaloğlu, "Süpermarketler birbirleriyle rekabet ve inat için yarışıyorlar. Bu yarışa ilçemde müsaade edemezdim, fazlasına gerek yok" ifadelerini kullandı.

19-mayis-belediyesi-(4).jpg

19 Mayıs Belediye Başkanı Topaloğlu, gazetemizin Ekonomi Bölge Haberler Sorumlusu Noyan Alper Cabbar, Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürü Feride İçkilli ve muhabirimiz Tamer Özkan'ı misafir etti.

İLÇEDE ARTIK İKİ TANE DAHA
SÜPER MARKET AÇILABİLİR

24 bin 826 nüfuslu 19 Mayıs'ta süpermarketlerin sayısının her geçen gün yükselmeye başladığına ve mevcut durumda yerel esnafın fazlaca mağdur edildiğine vurgu yapan Başkan Topaloğlu, "Bu karar Türkiye'de ilk değil. Sakarya'da uygulanıyor. Ancak Samsun'da ilk ve tek. Avukatlarımızla görüşerek, Belediye Meclis kararıyla 2 bin nüfusa bir tane düşecek şekilde, aradaki mesafenin 1 kilometre olması şeklinde düzenleme yaptık. Sakarya'da daha düşük bu rakamlar. Bu rakamlara baktığınızda ilçemizde süpermarket açmak zorlaştı. Zaten mevcutta 10 tane var. Kaldı 2 tane. Bu haklarını kullanmak isteyenlere kapımız açık" dedi.

'BAŞKAN ESNAFI BİTİRİYOR'
SÖZLERİ DOLAŞMAYA BAŞLADI

"Süpermarketlerden sadece bakkallar değil, kasaplar, ayakkabıcılar, beyaz eşya dükkânları, kırtasiyeler ve birçok küçük esnaf etkileniyor" diyen Başkan Topaloğlu, "Bu kararı neden aldınız diye sorardanız, ilçemizde ilk defa bir süpermarketin açılışına katıldım. Bana dediler ki; yarın da şu mahalledeki şubemizin açılışına davet ediyoruz. Dedim ki; 'hayır', Baktım bu sektör ilçede almış başını gidiyor. İlçede 'Başkan esnafı bitirmek için kurdeleye kesiyor' tepkileri oluştu. Milliyetçilik ruhu kabardı ilçede. Bunun önüne geçmek için böyle bir karar aldık" diye konuştu.

19-mayis-belediyesi-(isimler-moz)-(2).jpgZARARIN NERESİNDEN 
DÖNERSEN DÖN KARDIR

Başkan Topaloğlu, "Memnun olan da var, olmayan da. Esleştiren de, geç kaldın diyen de var. Onlara dükkanını kiraya vermek isteyen apartman sahipleri haliyle tepkili. Tam anlaşmak üzerelermiş. İşleri bozuldu. Kira getirisi yüksek. Ancak esnaf birlik ve federasyon başkanlarından tebrik mesajları ve telefonları aldık. Bu karar örnek olur mu? Bilemem. Ama bizim ilçemiz için kesinlikle alınması gereken bir karardı. Zararın neresinden dönersen dön kardır sonuçta" diye konuştu.

SÜPERMARKETLER TEPKİ GÖSTERDİ
Süpermarketlerden olumsuz tepkiler olduğuna dikkat çeken Başkan Topaloğlu, "Biz ilçemizin menfaatlerini düşünmek zorundayız. Baktığınızda ne kadar çok süpermarket açılırsa o kadar ilçedeki gencimiz iş sahibi olacak. Ancak o rakamlarda düşük. Her şubede 2 tane eleman çalıştırıyorlar. Kaç kişiye daha istihdam sağlayacaklar ki? Vergi levhaları da şehrimizin dışında. Onun için kararımızın yerli ve yerinde bir karar olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

19-mayis-belediyesi-(bim-moz).jpg

YEREL ESNAFA 'YENİLENİN' ÇAĞRISI
Yerel esnafa da 'yenilenme' çağrısında bulunan Başkan Topaloğlu, "Artık gelişen ve büyüyen  bir ilçeyiz. Esnafımızda rekabet edebilmek için kendisini yenilemesi gerekiyor. Esnafım bana kızsa da gerçeği söylemek zorundayız. Biz süpermarketlere engel olurken, esnafta vatandaşın ihtiyaçlarına karşılık vermesi gerekiyor. Büyüklerinden kalma dükkanları işleten esnaflarımız, aynı raflarda ve karanlık ortamlarda alışveriş yaptırıyor. Bu artık ilçemize yakışmıyor. Dükkanlarınızı yenileyin" ifadelerini kullandı.

19-mayis-belediyesi-(3).jpg16 NİSAN'DAN DERS ÇIKARMALIYIZ

16 Nisan'daki referandumdan 19 Mayıs İlçesi'nde yüzde 75,6 oranında 'evet' oyu çıktığını belirten Belediye Başkanı Topaloğlu, "Ülke genelindeki oy oranı istediğimiz sonuç değildi. 16 Nisan'dan ders çıkarmamız gerekiyor" dedi.

16 Nisan'da gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni içeren Anayasa Değişikliği halk oylamasında 19 Mayıs İlçesi'nde yüzde 75,6 oranında 'evet' oyu çıktığını belirten Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, "Ülke genelinde beklentimiz yüzde 55-60 civarında 'evet' oyuydu. Ancak beklediğimiz oy çıkmadı. MHP'den beklediğimiz oyu alamadık. İlçemde tahmini oy oranını yakaladık ve yarım puan da geçtik. Samsun'da ise 65 dedim, az bir puan altında kaldık" dedi.

YÜZDE 50+1 OLMAK ZORUNDA
19 Mayıslı vatandaşlara referandum için teşekkür eden Başkan Topaloğlu, "Cumhurbaşkanımız ve AK Parti Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu partinin ve bu davanın başında olduğu sürece oyumuz 40'ın altına düşmez. Ancak yeni sistemde bu yeterli değil. Buradan şu sonucu çıkarıyoruz. AK Parti teşkilatları, 2019'a kadar durmadan çalışacak. '10+1 puan lazım demek' kolay ama oy oranına baktığınızda bu ciddi bir oy oranına tekabül ediyor. 25 milyon üstünde bir oy demek. Seçim süresince yanlış bir şeyler olmuş ki; vatandaş 'evet' vermedi. Bu ortada. Bu referandum sonuçlarını iyi değerlendirip, ders çıkarmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

19-mayis-belediyesi-(isimler-moz).jpg

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.